سایت های مرتبط مقالات آرای وحدت رویه دیوان عدالت اداری آراء وحدت رویه دیوانعالی کشور پیام های کاربران
وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی  
 
 
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای
دانلود فایرفاکس
صفحه اصلی Google
صفحه اصلی Yahoo
پرتال جامع قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران
معاونت آموزش
سازمان پزشکی قانونی کشور
کانون ملی وکلا
اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران
کانون وکلای دادگستری مرکز
مأوی
دادگستری کل استان تهران(معاونت آموزش)
مرکز ارتباط مردمی قوه قضائیه
دیوان عدالت
پایگاه اطلاع رسانی دولت
سایت قوانین
قضاوت
اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی قوه قضائیه
دادستانی کل کشور
وزارت دادگستری
مرکز امور شوراهای حل اختلاف
اداره کل امور اجرائی و فنی مهندسی حوزه ریاست قوه قضائیه
سازمان قضایی نیروهای مسلح
شورای عالی انفورماتیک کشور
ستاد دیه
روزنامه رسمی کشور
اداره کل امور بین الملل
سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
سازمان بازرسی کل کشور
سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور
دادسرای عمومی و انقلاب تهران
شورای حل اختلاف استان تهران
پایگاه مجلات تخصصی نور
کانون سردفتران و دفتریاران
سامان ثبت احوال کشور
معاونت توسعه مدیریت و سرمایه گذاری رئیس جمهور
خبرگزاری جمهوری اسلامی
بانک اطلاعات نشریات کشور
روزنامه حمایت
خبرگزاری قسط
درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران
سامانه ملی قوانین و مقررات
شورای اسلامی شهر تهران
اداره کل ثبت احوال استان تهران
مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی
خبرگزاری مجلس شورای اسلامی
مجمع تشخیص مصلحت نظام
مجلس شورای اسلامی
دیوان محاسبات کشور
روزنامه دنیای اقتصاد
شورای نگهبان
نرم افزار لوح حق
قانون همراه
شهرداری تهران
ستاد حقوق بشر قوه قضائیه
کتابخانه دیجیتال نور
درگاه خدمات الکترونیک قضایی
جملات مفید حقوقی
آیا می‌دانید؟ اگر مردی در زمان عده طلاق همسر اولش ، بخواهد ازدواج دیگری نماید باید با کسب اجازه از دادگاه باشد زیرا زوجه در این ایام هنوز همسر شرعی وی محسوب می‌‌شود
 
 
 
Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/naserifar/naserifar.com/templates/naserifar/Main.php on line 107
بیست و نهم آذرماه یکهزاروسیصدونودوسه
تاریخ انتشار : 01-10-1393
باسمه تعالی
 
1- مشهور است آقا امیرالمومنین علی علیه السلام به عوامل خود دستور داده اند (از باب رعایت صرفه جویی در مصرف بیت المال) سرقلمها را نازک بگیرند خطها را به هم نزدیک بنویسند در مکاتبات خود از جهت صرفه جویی در دوات و مرکب و کاغذ از حرفهای بی ارتباط با موضوع و احیاناً تعارفات خودداری کنند و حتی به عبدالله بن ابی رافع دستور دادند که در دوات لیقه بینداز و نوک قلم را بلند بگیر(1) آن داستان مشهور پف نمودن شمع و یا چراغ را در زمانی که مراجعه کننده شروع به درخواستهای شخصی نمود که همگی وسواس و دقت ایشان به رعایت بیت المال را نشان می دهد.
2- قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در پاییز 1357 حضرت امام خمینی(ره) در مورد کیفیت حکومت اسلامی بیاناتی داشتند که در بخشی از آن فرموده اند:[ یکی از خواهرهای این آقا (محمدرضاشاه پهلوی) یک ویلایی در کجا(منظور خارج از کشور) تهیه کرده است که پول آن ویلا را من الان یادم نیست ، خیلی قلم درشت محیرالعقولی بوده آنچه یادم هست این کلمه اش است که پنج میلیون دلار خرج گلکاری و تزیینات گلکاریش شده است](2) و امام این کیفیت حرکات را نشانه حکومت سلطانهای جبار و خیانتکار قلمداد نموده اند.
3- در جایی دیگر در شهریور 1364 و از قضا در همان روز که حکم ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه ایی را تنفیذ فرمودند و در دیداری جداگانه و در جمع رئیس جمهور وقت و سایر مقامات درباره سیره عملی جناب علی ابن ابیطالب(ع) در برخورد با بیت المال اشاره می فرمایند: [سیره آن بزرگوار را در نظر بگیرید...یکی از چیزهایی که به بعضی عمال خودشان نوشتند که سرقلمها را نازک بگیرید، سطرها را نزدیک هم بنویسید، از چیزهایی که فایده ندارد،احتراز کنید، این یک دستوری هست برای همه یعنی دستوری هست برای کسانی که در بیت المال دست دارند...مضایقه می کند که در یک صفحه که می شود ده سطر نوشت، پنج سطر نوشته نشود، یک قلم که می تواند آن مرکبی که در آن وقت بوده است صرف کند سرش ریزه باشد تا کم صرف بشود لازم(است)حرفهای غیراصولی نوشته نشود، که صرفه واقع بشود... این دستور است در طول تاریخ برای کسانی که متکفل حکومت هستند که تا اندازه ممکن در بیت المال تصرف نکنند یک درهمش در آن طرف حساب دارد..... زیاده روی شده باشد مجازات دارد.](3)
4- از سیره شخص حضرت امام خمینی (ره) هم نقل می نمودند در رعایت بیت المال بس سختگیر بودند تا جایی که به عنوان نمونه از قسمتهای سفید کاغذهای نامه ها و پاکتهایی که برای ایشان می فرستادند استفاده می نمود و پیش نویس نکته های علمی را بر روی آنها می نوشت.(4)
5- سرمقاله نویس روزنامه رسالت امروز نوشته بود که هیئت وزیران در جلسه 21/8/93 به پیشنهاد شماره 36831 – 2/12 مورخ 20/8/1393 وزارت نفت و به استناد ماده (31) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت- مصوب 1380 – تصویب کرد: مسافرت وزیر نفت به کشور امارت متحده عربی در تاریخ 27/8/1393 (به مدت یک روز) با استفاده از هواپیمای شخصی مجاز است.(5)
ممکن است مخاطبین این مقاله با خود بگویند حالا یک وزیری یک روز رفته دوبی و برگشته. این چه ایرادی دارد؟ پاسخ چنین است: وقتی وزیر محترم نفت با هر تعداد همراه می تواند به سادگی همانند دیگر مسافرین، چندین ایرلاینی که از تهران به دوبی همه روزه پرواز می کنند بلیت فرست کلاس بگیرند یا در قسمت VIP هواپیما اگر تحمل همنشینی با مسافران عادی را ندارد بنشیند و به دوبی یا هر کجا که می خواهد مسافرت کند، استفاده از هواپیمای اختصاصی چه لزومی دارد؟
یا مسئولین محترم خبر از هزینه های برخاستن و بلندشدن یک هواپیمای اختصاصی ندارند یا دلواپس معیشت ان بنده خدایی که افزایش 30 درصد به قیمت نان بر زندگی اش اثر منفی دارد، نیستند.
ممکن است مخاطبین این مقاله بگویند حالا گیریم یک یا دو پرواز اختصاصی هم انجام شد این که در کل هزینه های کشور تاثیری ندارد. پاسخ چنین است از تاریخ 5/12/92 که دولت یازدهم مستقر شده تا امروز که آذر 93 به آخر رسیده 27 مصوبه برای استفاده از هواپیمای اختصاصی برای 27 نفر از وزرای محترم دولت یازدهم از سوی هیئت وزیران صادر شده است. تا پایان دوره 4 ساله این تعداد به چه میزان خواهد رسید، الله اعلم؟
حداقل هزینه برخاستن و نشستن یک هواپیمای اختصاصی و سوخت و هزینه خدمه آن چقدر است؟ آیا هواپیمای اقتصادی اختصاصی کوچکتر از BAE با کمتر از 70 مسافر داریم؟ یعنی رفت و برگشت با 70 صندلی خالی. هزینه  بهای یک صندلی برای رفتن و برگشتن از دوبی حدود 5/2 میلیون تومان است ؟ اگر این تعداد صندلی خالی و هزینه های آن را در عدد 27 مصوبه فوق ضرب کنیم به ارقام کلانی می رسیم.
حال می گویم وقتی سیره اهل بیت علیهم السلام و همچنین روش و آموزه های معمار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره) چنان است که نمونه هایی از آن بازگو شد آیا سزاوار است که بااینگونه مصوبات از حساب بیت المال چنین ولخرجی هایی نمود؟
وقتی ما دستور می دهیم کارمند جماعت حق ندارد از اتومبیل دولتی استفاده شخصی بنماید وقتی مقام معظم رهبری در پاسخ به استفتاء می فرمایند کارکنان دولت حق استفاده شخصی از لوازم التحریر(ازجمله یک خودکار جزیی) تهیه شده از بیت المال را ندارند پس تکلیف استفاده از هواپیما و پروازهای اختصاصی (با وجود پروازهای عمومی) بطریق اولی معلوم است.
و سئوال اساسی اینجاست که چرا باید فاکتور هزینه های ماموریتهای مربوطه با پروازهای اختصاصی آقایان از حساب بیت المال پرداخت شود؟
زیرنویسها:
  1. نهج البلاغه حکمت 315
  2. صیحفه نور جلد 2 صفحه 234
  3. صحیفه نور جلد 19 صفحه 223
  4. روزنامه اطلاعات شماره 16462
  5. تصویب نامه شماره 974478 مورخ 26/8/93 هیئت وزیران
 
نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

رأی وحدت رویه شماره ٧٩۶ هیات عمومی دیوان عالی کشور
صفحه اصلي
اخبار
بیوگرافی
دانستنی های حقوقی و قضایی
سايت هاي مرتبط
قبول کلیه دعاوی حقوقی
گالري تصاویر
مقالات
مشاوره تلفنی
روز نوشت
امور موکلین
متفرقه
معرفی کتاب
نشانی مراکز قضایی
نشست های قضایی
بخشنامه ها
جدیدترین مصوبات
نظریات مشورتی
پرسش و پاسخ حقوقی
سوالات حقوقي كاربران
اوقات ملاقات
پیوند ها
مصاحبه ها
استفتائات
آراء وحدت رویه دیوان عدالت اداری
آراء وحدت رویه دیوانعالی کشور